Typy urody – Pani Jesień

Analiza kolorystyczna - typy urody: Pani Jesień

Typy urody – Pani Jesień

Odpowiednio dobrane kolory ubrań do typu urody ich właścicielki podkreślają naturalne piękno, maskują niedoskonałości cery, ożywiają twarz dodając jej blasku. Jeśli natomiast Twoje ubrania są w złych dla Ciebie kolorach, możesz wyglądać na zmęczoną, bladą i schorowaną. Kolor może zdziałać cuda! Błędnie dobrane kolory mogą dodać Ci nawet 10 lat, a te właściwe odmłodzić. Klasyczna analiza kolorystyczna wyróżnia cztery typy urody: Pani Wiosna, Pani Lato, Pani Jesień i Pani Zima. Dzisiaj poznamy Panią JESIEŃ.

Prawdopodobnie jesteś Jesienią, jeśli:

  • Twoja cera jest bardzo jasna, brzoskwiniowa lub śniada. Możesz mieć dużo złotych piegów, czasem nawet na całym ciele.
  • Twoje oczy mają kolor zielony, piwny, brązowy, często na tęczówce widoczne są żółte plamki. Możesz też mieć bardzo gęste rzęsy, jakby podwójne.
  • Twoje włosy są kasztanowe, złociste, rude, ciemnobrązowe. Mogą być bardzo mocno kręcone lub proste.

 

Co powinna nosić Pani Jesień?

Jesienne kolory jesieni są ciepłe i zgaszone, w otoczeniu których rozkwita Pani Jesień. Zainspiruj się krajobrazem występującym w przyrodzie o tej porze roku. Pomyśl o Polskiej Złotej Jesieni, przebarwionych na żółto i czerwono liściach w parku, spadających kasztanach, zgniłej zieleni. Marzy Ci się zielony sweter? Wybierz w kolorze khaki lub oliwkowym. Chciałabyś założyć coś czerwonego? Najlepsza będzie dla Ciebie ceglana czerwień. Jesteś jedynym typem urody który przepięknie wygląda w pomarańczu. Pamiętaj o nim – jeśli nie możesz do pracy nosić ubrań w tym kolorze, przemyć go w dodatkach. Zamiast czerni wybieraj brąz, zamiast szarego – beż, białe bluzki i topiki zastąp ecru i odcieniem kości słoniowej. Nie zapomnij też o rudościach, intensywnych żółtych i ciemnych turkusach, które podkreślą twoją urodę.


Marzysz o zawodzie stylisty? Chcesz poznać tajniki analizy kolorystycznej i nauczyć się ją profesjonalnie wykonywać? Zapraszamy do Akademii dla stylistów ubioru, zapoznaj się z ofertą kursów.


Podtypy Jesieni (typy mieszane)

Pamiętaj, że Panie Jesienie mogą być różne. Przydymione, głębokie lub bardzo ciepłe. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowa jesień trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jej początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie zima.
Jesienne typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

CIEPŁA JESIEŃ

Ciepła Jesień ma cerę o ciepłym odcieniu, brzoskwiniową lub oliwkową. Rude włosy lub brązowozłote. Oczy piwne lub zielone. Jest to Jesień z domieszką Wiosny.

Wskazówka: jeśli jesteś Ciepłą Jesienią swoją szafę zbuduj w oparciu o kolory opadających liści (brązowy, żółty i ciepła czerwień). Najlepiej z ciepłą tonacją Twojej cery będą harmonizowały kolory ciepłe i intensywne. Noś średnio intensywne kolory – niezbyt ciemne i niezbyt jasne.

Twoje kolory to: ciepłe odcienie brązu, pomarańczowy, khaki, musztardowy, oliwka, złoty żółty.
Unikaj fuksji, ostrego różu, chłodnej szarości, pastelowych niebieskich i czarnego.

PRZYDYMIONA JESIEŃ

Przydymiona Jesień ma zamglone oczy w kolorze zielonym lub piwnym, często z domieszką szarego w tęczówce. Skóra zazwyczaj jest neutralna, trudno określić czy ciepła czy chłodna. Włosy mają odcień „mysi”. Jest to mieszanka Jesieni z Latem.

Wskazówka: jeśli jesteś Przydymioną Jesienią noś najbardziej przytłumione kolory z palety jesiennej. Barwy głębokie, intensywne będą przytłaczać Twoją urodę, podobnie ja te najcieplejsze. Z letniej palety wybieraj neutralne kolory.

Twoje kolory to: khaki, jasna zieleń, jasny szary, brzoskwiniowy, jasny żółty, kolor zielono-brązowego mchu, maślany.

GŁĘBOKA JESIEŃ

Głęboka Jesień ma ciemno brązowe lub ciemno zielone oczy, brązowe włosy, jasną lub ciemną cerę o ciepłym odcieniu. Jest to typ mieszany Jesieni z Zimą.

Wskazówka: jeśli jesteś Głęboką Jesienią  noś najbardziej żywe i głębokie odcienie z palety jesiennej. Dla podkreślenia swojej urody ubieraj się kontrastowo tj. zestawiaj głębokie, ciemne kolory z jaśniejszymi.

Twoje kolory to: ciemny brązowy (czekoladowy), czarny, pomidorowy, rdzawy, szmaragdowa zieleń, sosnowa zieleń.

Unikaj: przytłumionych niebieskich, lawendowego, jasnych i bladych kolorów.

 

Chcesz dowiedzieć się jakim typem kolorystycznym jesteś i poznać swoją paletę barw?
Przyjdź na warsztaty stylu lub umów się na indywidualne konsultacje.

Poradnik autorstwa Doroty Szcześniak-Kosiorek powstał w ramach współpracy z portalem kobieta.info.pl.

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.