Typy urody – Pani Lato

DSK Style warsztaty stylu i analizy kolorystycznej - Pani Lato

Typy urody – Pani Lato

Odpowiednio dobrane kolory ubrań do typu urody ich właścicielki podkreślają naturalne piękno, maskują niedoskonałości cery, ożywiają twarz dodając jej blasku. Jeśli natomiast Twoje ubrania są w złych dla Ciebie kolorach, możesz wyglądać na zmęczoną, bladą i schorowaną. Kolor może zdziałać cuda! Błędnie dobrane kolory mogą dodać Ci nawet 10 lat, a te właściwe odmłodzić. Klasyczna analiza kolorystyczna wyróżnia cztery typy urody: Pani Wiosna, Pani Lato, Pani Jesień i Pani Zima. Dzisiaj poznamy Panią LATO.

Prawdopodobnie jesteś Latem, jeśli:

  • Twoja cera ma wyraźnie chłodny odcień, może być zaróżowiona lub jasna oliwkowa. Jeśli występują piegi i znamiona, to zawsze są w odcieniu szarym lub szarobrunatnym nigdy złote ani rude.
  • Twoje włosy mają chłodny, popielaty odcień, niezależnie od tego czy są jasne blond, mysie czy brązowe.
  • Twoje oczy są niebieskie, szare, szaroniebieskie, szarozielone lub jasnobrązowe. Często wyglądają jak zamglone, bez wyraźnie odcinającej się tęczówki od białka oka.

 

W co powinna ubierać się Pani Lato?

Pani Lato jest delikatnym i chłodnym typem urody, co sprawia, że jej skóra wydaje się niezwykle szlachetna i krucha. Kolory ubrań, które najkorzystniej będą podkreślały urodę Pani Lata to kolory występujące w naturze o tej porze roku. Zwróć uwagę jak zmienia się trawa z wiosennej soczystej zieleni na przytłumioną, spaloną słońcem. Latem łąka leśnych kwiatów jest różnokolorowa, ale wszystkie barwy są rozbielone, pastelowe, wypłowiałe od ostrego słońca, jakby przypudrowane. Uwielbiasz żółty? Wybierz bluzkę w kolorze cytrynowym. Masz ochotę założyć coś czerwonego? Kolor malinowy czyli niebieskawa czerwień to coś dla Ciebie. Nie zapomnij o niebieskim, niemalże we  wszystkich jego odcieniach będziesz wyglądać dobrze. Podobnie w rozbielonych odcieniach fioletów. A może kochasz zielenie? Wybierz odcienie o niebieskim zabarwieniu – morski, zieleń butelkową i szarą zieleń.


Marzysz o zawodzie stylisty? Chcesz poznać tajniki analizy kolorystycznej i nauczyć się ją profesjonalnie wykonywać? Zapraszamy do Akademii dla stylistów ubioru, zapoznaj się z ofertą kursów.


Podtypy lata (typy mieszane)

Pamiętaj, że Pani Lato może mieć różne odmiany. Jasne, przydymione lub bardzo chłodne. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowe lato trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jego początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie jesień. Letnie typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

CHŁODNE LATO

Chłodne Lato ma chłodny odcień włosów najczęściej w kolorze popielato-brązowym, chłodny odcień cery oraz oczu. Jest to Lato z domieszką Zimy.

Wskazówka: jeśli jesteś Chłodnym Latem najkorzystniej będziesz wyglądać w niebieskim, od błękitu po grant. Unikaj kolorów jaskrawych i czystych, twoje barwy powinny być zgaszone, jakby przypudrowane. Możesz sięgać do palety Pani Zimy wybierając kolor kobaltowy, lodowy błękit, czy kolor orchidei. Zamiast czerni, która będzie Cię dominowała, przytłaczała, wybierz bardzo ciemny szary lub granatowy.

Najlepsze kolory: wszystkie odcienie niebieskiego, pastelowy róż, szarości, rozbielona fuksja, granat.
Unikaj złotych brązów i żółtych, żółto-zielonego, pomarańczowego.

JASNE LATO

Jasne Lato ma jasne włosy i jasne oczy. Cera może mieć tony lekko ciepłe, ale jej ogólne zabarwienie jest chłodne. Typ ten jest mieszanką Lata i Wiosny.

Wskazówka: najlepsze są kolory neutralne np. miękkie szarości, niebieskie, brudny róż i inne jasne, eleganckie kolory. Fantastycznie wyglądają zestawienia monochromatyczne np. jasno granatowy żakiet, niebieska bluzka oraz błękitny szalik. Unikaj dużych kontrastów w kolorach. Intensywne i kontrastowe kolory mogą zdominować Twoją delikatną urodę.

Najlepsze kolory: jasny szary, złamana biel, błękitny, pudrowy róż, jasna lawenda, jasny grant.
Unikaj czarnego, ciemnych kolorów, jaskrawych i przytłaczających kolorów.

PRZYDYMIONE LATO

Przydymione Lato jest neutralne, na pierwszy rzut trudno ocenić czy cera ma odcień ciepły czy chłodny. Włosy często są określane mianem mysich, bez naturalnych jaśniejszych refleksów, raczej ciemniejsze niż jaśniejsze. Ten typ urody jest typem mieszanym Lata z elementami Jesieni.

Wskazówka: Jeśli jesteś Przydymionym Latem pamiętaj by Twoje ubrania były w kolorach miękkich i przygaszonych. Nie noś czystych, jaskrawych i przytłaczających Twoją urodę kolorów.

Najlepsze kolory: szarości od jasnych do średniociemnych, złamana biel, fiolety, niebieski, malinowy, głęboki róż, jasny granat.

Unikaj neonowego różu, jaskrawego niebieskiego, czystych pomarańczy, koralowego, czarnego.

 

Chcesz dowiedzieć się jakim typem kolorystycznym jesteś i poznać swoją paletę barw?
Przyjdź na warsztaty stylu lub umów się na indywidualne konsultacje.

Poradnik autorstwa Doroty Szcześniak-Kosiorek powstał w ramach współpracy z portalem kobieta.info.pl.

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.