Jak wręczać kwiaty?

Jak wręczać kwiaty? Dorota Szczesniak-Kosiorek image mentor

Jak wręczać kwiaty?

Rocznica, imieniny, urodziny, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Zakochanych, przeprosiny to przykłady świetnych okazji, by obdarować kobietę kwiatami. Część z nas nie lubi niektórych świąt, ale każda z nas uwielbia dostać piękny bukiet choćby bez okazji. Sprawdźmy jak wręczać kwiaty zgodnie z zasadami savoir-vivre .

Zasada I –  Kwiaty cięte są bardziej eleganckie.

Wyjątkowo możemy podarować kwiat w doniczce osobie o której wiemy, że jest miłośnikiem kwiatów i ich kolekcjonerem. Jeśli uda nam się znaleźć okaz pasujący do jego hodowli na pewno doceni trud i czas włożony w wybranie dla niego podarunku. Kwiatkiem w doniczce możemy też obdarować kogoś z kim łączną nas bliskie, serdecznie, przyjacielskie lub rodzinne relacje. W innych sytuacjach wręczamy kwiaty cięte.

Zasada II –  Liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta.

Dlaczego? Niektórzy wierzą w przesąd, uważając że parzysta liczba przynosi nieszczęście. Przyjęło się też, że parzysta liczba kwiatów stosowna jest wyłącznie na uroczystości pogrzebowe i by nikogo nie urazić wręczajmy bukiety składające się z nieparzystej ich liczby. Ponadto 5 kwiatów lepiej prezentuje się wazonie czy wiązance niż 4 lub 6. Zasada nieparzystości nie obowiązuje jednak przy dużej kompozycji stworzonej np. z 60 kwiatów oraz przy jubileuszowych bukietach z okazji 18 urodzin czy 50 rocznicy, mających dokładnie tyle kwiatów ile wynosi rocznica.

Zasada III –  Kwiaty wręczamy bez opakowania.

Pamiętajmy, by papier zdjąć tuż przed ich wręczeniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wręczamy bukiet na otwartym powietrzu, przy niesprzyjającej pogodzie np. na płycie lotniska przy silnym wietrze, wówczas możemy nie zdjąć papieru. I jeszcze jedna uwaga ozdobna folia, stanowiąca element bukietu, nie jest opakowaniem i nie powinniśmy jej usuwać.

Zasada IV – Bukiet wręczamy kwiatami do góry.

Zasada dobrze znana, jednak ciągle zapominana, zwłaszcza przez młodych mężczyzn.

Z przymrużeniem oka!
Kolor kwiatów może wiele powiedzieć o uczuciach darczyńcy.
Sprawdź, co Twój mężczyzna mówi Ci za pośrednictwem bukietu:

  • białe kwiaty – niewinność i szlachetne zamiary,
  • różowe kwiaty – podziw i szczera sympatia,
  • niebieskie kwiaty – przyjaźń i wierność,
  • czerwone kwiaty – miłość i uczucia o charakterze wyraźnie seksualnym,
  • fioletowe kwiaty – uznanie,
  • żółte kwiaty – rozweselenie lub zazdrość.

Polecamy również obejrzenie odcinka dotyczącego etykiety kwiatowej, w którym Dorota Szcześniak-Kosiorek omawia jak wręczać kwiaty.

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.