Typy urody – Pani Zima

Analiza kolorystyczna - typy urody: Pani Zima

Typy urody – Pani Zima

Odpowiednio dobrane kolory ubrań do typu urody ich właścicielki podkreślają naturalne piękno, maskują niedoskonałości cery, ożywiają twarz dodając jej blasku. Jeśli natomiast Twoje ubrania są w złych dla Ciebie kolorach, możesz wyglądać na zmęczoną, bladą i schorowaną. Kolor może zdziałać cuda! Błędnie dobrane kolory mogą dodać Ci nawet 10 lat, a te właściwe odmłodzić. Klasyczna analiza kolorystyczna wyróżnia cztery typy urody: Pani Wiosna, Pani Lato, Pani Jesień i Pani Zima. Dzisiaj poznamy Panią ZIMĘ.

Prawdopodobnie jesteś Zimą, jeśli:

  • Twoja cera ma chłodną tonację i jest: jasna, porcelanowa, bez rumieńców, śniada lub oliwkowa.
  • Twoje oczy mają intensywny kolor: brązowy, niebieski, czarny lub ciemnopiwny. Tęczówka w charakterystyczny sposób wyraźnie kontrastuje z bielą białka. Oprawa oczu jest ciemna.
  • Twoje włosy są czarne, ciemno brązowe, popielate. Często bardzo mocne i grube.

 

Co powinna nosić Pani Zima?

Krajobraz zimą jest kontrastowy. Na tle białego śniegu wiecznie zielone choinki wydają się być bardziej zielone. O zachodzie słońca na niebie widoczna jest feeria barw granatowo fioletowych. W takich kolorach też najpiękniej wygląda Pani Zima. Lubisz niebieski? Wybierz lodowy błękit. Masz ochotę na czerwony dodatek – pomyśl o kolorze czerwonego wina, które sączysz przy kominku w długie zimowe wieczory.

Twój zielony to zieleń butelkowa. Dobrze będziesz wyglądać w intensywnych, chłodnych kolorach jak fuksja czy kobalt. Biała bluzka? Wyłącznie w śnieżnobiałym odcieniu, zapomnij o kości słoniowej czy ecru. Jesteś miłośniczką brązu? Wybierz odcień gorzkiej czekolady, który podkreśli Twoją urodę. I pamiętaj o kontrastach, by Twój wizerunek był równie kontrastowy jak zimowy krajobraz.


Marzysz o zawodzie stylisty? Chcesz poznać tajniki analizy kolorystycznej i nauczyć się ją profesjonalnie wykonywać? Zapraszamy do Akademii dla stylistów ubioru, zapoznaj się z ofertą kursów.


Podtypy Zimy (typy mieszane)

Pamiętaj, że Panie Zimy mogą być różne. Czyste, chłodne lub głębokie. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowa zima trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jej początku, a zupełnie inną, gdy jest już prawie wiosna.
Zimowe typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

CHŁODNA ZIMA

Chłodna Zima ma zdecydowanie chłodny odcień cery, często porcelanowy lub ziemisty. Włosy są ciemne od popielatych po czarne, bez ciepłych tonacji. Mogą też być srebrzyste lub w kolorze jasnego popielatego blond. Oczy zazwyczaj niebieskie lub szare, z tęczówką wyraźnie odcinającą się od białka. Jest mieszanką Zimy z Latem.

Wskazówka: jeśli jesteś Chłodną Zimą omijaj z daleka wszelkie ciepłe kolory. Zainwestuj w ubrania w kolorach niebieskich, fioletowych i krwisto czerwonych. Sięgaj po intensywne odcienie, które najlepiej podkreślą Twoją urodę. Pamiętaj, że pastele jak błękit nieba, czy lawendowy są zbyt delikatne. Z letniej palety możesz wybrać bardziej intensywne kolory jak śliwkowy, malinowy i zastosować je np. w makijażu.

Twoje kolory to: czarny, biały, fuksja, fioletowy, kobalt, błękit lodowy, głęboka czerwień.

Unikaj: ciepłych odcieni np. złotobrązowego, żółtego, pomarańczowego, brzoskwiniowego.

CZYSTA ZIMA

Czysta Zima ma świetliste oczy zazwyczaj niebieskie, piwne lub zielone. Białka oczu są bardzo białe. Cera jest jasna i może mieć ciepłą poświatę. Włosy są naturalnie czarne lub ciemno brązowe. Jest to mieszanka Zimy z Wiosną.

Wskazówka: jeśli jesteś Czystą Zimą noś czyste, zestawione kontrastowo kolory. Na przykład łącząc jasną biel z ciemnym granatem. Czarny kolor zawsze dobrze na tobie będzie wyglądał, jednak by lepiej podkreślał twoją urodę zestawiaj go z kontrastowym kolorem. Jako mieszanka Zimy z Wiosną wybieraj z palety wiosennej najbardziej intensywne kolory.

Twoje kolory to: czarny, śnieżnobiały, błękit lodowy, róż, ostry turkus, cytrynowa żółć, czerwień rubinowa, szmaragdowa zieleń czy szafirowy.

Unikaj: przytłumionych kolorów, pasteli – nosząc w ich miejsce odcienie lodowe.

GŁĘBOKA ZIMA

Głęboka Zima ma czarne lub ciemno brązowe włosy, podobnie ciemne oczy i cerę o chłodnym odcieniu, może być jasna lub oliwkowa. Jest to Zima z elementami Jesieni.

Wskazówka: jeśli jesteś Głęboką Zimą noś mocne, wyraźne, soczyste barwy z kolorów zimy. Czarny to twój sprzymierzeniec. Z palety jesiennej wybieraj najbardziej intensywne i ciemne barwy np. ciemny brąz czekoladowy czy zieleń sosnową.

Twoje kolory to: czarny, śnieżnobiały, ostry róż, niebieski, głęboka czerwień, ciemnoszary.
Unikaj: złotych brązów, jasnych ziemistych odcieni, przytłumionego brzoskwiniowego, bladych kolorów.

 

Chcesz dowiedzieć się jakim typem kolorystycznym jesteś i poznać swoją paletę barw?
Przyjdź na warsztaty stylu lub umów się na indywidualne konsultacje.

Poradnik autorstwa Doroty Szcześniak-Kosiorek powstał w ramach współpracy z portalem kobieta.info.pl.

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.