Ubierać czy zakładać szalik? Poprawność językowa

Ubierać czy zakładać porady DSK Consulting

Ubierać czy zakładać szalik? Poprawność językowa

Ubierać się czy ubierać coś? Jak jest poprawnie?

Często słyszymy podczas warsztatów stylu oraz indywidualnych spotkań z klientami „Dzisiaj ubrałam czerwoną sukienkę”, „Zaraz ubiorę buty”, „Jeszcze nie ubrałam swetra”, „Muszę ubrać szalik”.

Konstrukcja „ubrać coś na siebie” jest błędem, a nasza wrażliwość na poprawność językową, która jest również elementem dobrego wizerunku, nie pozwala nam przejść obojętnie obok tego błędu.

ZAPAMIĘTAJ!
Możemy ubierać się, ubierać kogoś (na przykład dziecko) i ubierać coś (np. choinkę, manekina), ale nie możemy ubierać bluzki czy spódnicy.

Czy Wy też słysząc „ubieram spodnie”, wyobrażacie sobie spodnie, które właściciel lub właścicielka przystraja ozdobami (analogicznie jak choinkę) lub zakłada na nie bluzeczkę i sweterek? 🙂
Zatem poprawne formy to: ubierać się w sukienkę, wkładać bluzę, nakładać płaszcz, zakładać zegarek.

Niektóre źródła podają, że ta błędna konstrukcja jest po prostu regionalizmem południowopolskim, my jednak słyszymy to sformułowanie w różnych rejonach.

 

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.