Jak wyrazić wyglądem swoje cele zawodowe?

Dorota Szcześniak-Kosiorek radzi jak wyrazić wyglądem cele zawodowe

Jak wyrazić wyglądem swoje cele zawodowe?

Strój może ci pomóc wysłać czytelny przekaz do otoczenia. Ubierając się w sposób podkreślający twoją pozycję zawodową wysyłasz sygnał, że spoglądasz w przyszłość, że wiesz, którą drogą chcesz podążać i wszechstronnie się do tego przygotowujesz.

Jeżeli zależy ci na podkreśleniu profesjonalizmu, zdecydowanie noś garsonki (panie), garnitury (panowie). Jeżeli już je nosisz, to niech będą z dobrego materiału i ładnym kroju. Dlaczego? Ponieważ z psychologicznego punktu widzenia garnitur, garsonka czy uniform służbowy są symbolem obowiązku, konsekwencji i odpowiedzialności. Nosząc je podkreślasz przynależność do określonej grupy społecznej. Zakładanie uniformu świadczy o gotowości do wypełniania zadań oraz przystosowania się do norm czy zachowań, aby być w grupie ludzi, którzy działają w  określonych ramach i zachowują się według ściśle sprecyzowanych reguł.

Nasuwa się pytanie w jakich kolorach nosić ubrania? Przyjęte jest, że garnitury i garsonki noszone w biznesie powinny być w kolorach ciemnych i stonowanych np. granatowym, ciemnoszarym, czarnym. Ciemne stonowane kolory symbolizują osobę konkretną, zdecydowaną, umiejącą działać praktycznie. Do nich nosimy jasne koszule, bluzki, topy w kolorach pastelowych – błękitnym, bladoróżowym, białym.

Znaczenie kolorów:

Granatowy – odpowiedzialność
Szary – szacunek, kompetencje
Czarny – autorytet
Biały – uczciwość
Beżowy – zaufanie, takt
Niebieski – zaufanie oraz twórczy umysł (kreatywność)

Fragment artykułu Doroty Szcześniak-Kosiorek pt. “Wygląd a awans” .

 

Pozostałe części artykułu:

Jak powinien wyglądać strój do pracy

Potęga detali

Fryzura i makijaż w biznesie

Przeczytaj także

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@www.dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting.