Casual Friday – kontrolowany luz

Casual Friday luźny piątek strój w biznesie dskconsulting.pl

Casual Friday – kontrolowany luz

Wybór ubrania do pracy jest ważny. Swoim wyglądem reprezentujemy nie tylko siebie, ale i firmę, w której pracujemy. Panowie zwykle sięgają po garnitur, czystą koszulę i pasujący do niej krawat. Panie po garsonkę, koszulę lub topik. Szybko i zgodnie z zasadami dress code. Gdy przychodzi piątek często tzw. casual friday, czasem tak bardzo wyczekiwany, jedni nie wiedzą co założyć, a inni popadają w pułapkę zbytniego luzu.

Casual Friday

Luźny piątek zwany „Casual Friday” w wielu korporacjach oznacza możliwość przyjścia do pracy w piątek w swobodniejszym stroju niż od poniedziałku do czwartku. No właśnie swobodniejszym czyli jakim? Zasadą jest, że strój w piątek powinien być o jeden stopień mniej formalny niż w pozostałe dni. Dlaczego piszę powinien? Jeśli w Twojej firmie obowiązuje zwyczaj noszenia mniej oficjalnego stroju to warto się do niego stosować i nie ubierać oficjalnie, gdy reszta pracowników przyjdzie w swobodnych ubraniach – możesz się źle czuć, a wyróżnianie się w ten sposób może zostać źle przyjęte przez współpracowników.

W co się dzisiaj ubrać?

Zapewne dla wielu osób możliwość swobodnego ubrania się do pracy jest bardzo przyjemna, ale sądzę, że dla wielu wybór stroju stwarza trudność. W piątek rano stają przed szafą i mają dylemat, nie wiedzą w co się dzisiaj ubrać? Od poniedziałku do czwartku jest zdecydowanie prościej. Wybierając zestaw ubrań na piątek warto postarać się, by nie przekroczyć cienkiej linii między dobrym smakiem i profesjonalnym wyglądem a brakiem gustu i wyczucia. Pamiętajmy, że Casual friday nie jest synonimem pozwolenia na ekstrawagancję lub założenie imprezowego stroju do pracy. I jeszcze jedno. Swobodny strój to nie to samo, co ubiór niedbały. Pamiętaj, że niezależnie od charakteru pracy, obowiązujących regulaminów ubioru, Twoje ubrania zawsze powinny być czyste, wyprasowane i dopasowane do miejsca, okazji i Twojej sylwetki.

Co oznacza „strój swobodny”?

Przykładem swobodnego męskiego stroju biznesowego w dobrym stylu jest sportowa marynarka połączona ze spodniami typu chino lub ciemnymi, jednolitymi dżinsami. Panowie mogą też koszulę zastąpić koszulką polo. Natomiast przykładowym strojem dla kobiety może być koszula połączono ze spodniami i dzianinowym sweterkiem lub spódnica ołówkowa z cienkim golfem. Warto pamiętać, że mimo mniej oficjalnego wizerunku, wygląd nadal powinien być schludny i stosowny do miejsca pracy.

Dlatego w luźne piątki panie nie powinny zakładać:

  • Strojów odsłaniające ciało: mini spódniczki, sukienki/bluzki na ramiączkach czy bluzki z dużym dekoltem.
  • Przezroczystych ubrań ukazujących bieliznę.
  • Kolczyków w innym miejscu niż w uchu.
  • Klapek, japonek lub sandałków.
  • Zbyt obcisłych ubrań.
  • Kwiecistych części garderoby.
  • Niewyczyszczonych butów.
  • Zbyt wielu dodatków.
  • Krzykliwej i sztucznej biżuterii.

 

Natomiast panowie ubierając się do pracy w piątek powinni unikać:

  • Zapinania wszystkich guzików w koszuli bez krawata (pierwszy guzik, pod szyją, powinien być rozpięty).
  • Zakładania koszuli z krótkim rękawem pod marynarkę.
  • Noszenia krawata do koszuli z krótkim rękawem.
  • Noszenia sportowych butów; na grubej podeszwie, nie wyczyszczonych.
  • Zakładania bluzy z kapturem, koszulek z postaciami z kreskówek.
  • Braku paska przy spodniach.
  • Zakładania skarpety jaśniejszych od spodni i od butów.
  • Przychodzenia w sportowych spodniach (dresach), krótkich spodenkach do pracy.
  • Noszenia kolczyka w uchu lub innej części twarzy.

Dość łatwo jest wyobrazić sobie czego nie wolno zakładać i mimo to, dalej nie widomo co w takim razie jest dozwolone. Poniżej lista uniwersalnych elementów garderoby, z których można skomponować wygodne zestawy ubrań na piątek:

Panie

  • Spódnica: tkaninowa, dżinsowa, sztruksowa, bawełniana, z surówki itp.: wąska, ołówkowa, rozszerzana, kończąca się w okolicach kolana.
  • Spodnie: klasyczne w kant, dżinsy (ciemne, bez zdób, gładkie i nieprzecierane), sztruksy, wygodne z materiału, mogą ale nie muszą być w kant, mogą być z deseniem np. paski (długie, 7/8).
  • Żakiet lub marynarka w innym kolorze niż spódnica lub spodnie, może być o sportowym kroju.
  • Bluzka koszulowa, bluzka bawełniana, top, cienki golfik, dzianinowy bliźniak (top i sweterek).
  • Buty z zakrytymi palcami. Mogą być na obcasie lub płaskie.

 

Panowie

  • Spodnie w kant, bawełniane typu chino, dżinsy (ciemnogranatowe bez przetarć), szturksy.
  • Koszula gładka, w prążki, kratę noszona samodzielnie lub z marynarką albo swetrem, koszulka polo,
  • T-shirt (wyłącznie pod koszulą lub marynarką).
  • Dobrej jakości dzianinowy sweter w serek lub kamizelka, pulower (rozpinany sweter), marynarka o sportowym kroju (np. z naszywanymi kieszeniami), marynarka w innym kolorze niż spodnie, ale stanowiące harmonijną całość.
  • Krawat może być w kolorze intensywnym lub wzorzysty, wełniany o luźnym splocie (styl sportowy) lub brak krawata.
  • Buty sznurowane, najlepiej półbuty (zalecane jest unikanie typowo sportowego obuwia).

 

Dla kogo luźne piątki

Przede wszystkim warto podkreślić, że zwyczaj luźnych piątków zazwyczaj praktykowany jest w firmach, w których na co dzień obowiązuje noszenie stroju formalnego (garsonka, garnitur). Na stanowiskach czy w branżach, gdzie nie ma tego wymogu, również wprowadzania luźniejszego dnia nie ma większego sensu. Pamiętajmy też, że nie wszyscy mogą skorzystać z tego przywileju, nawet jeśli w ich firmie panuje taki zwyczaj. Mam tu na myśli osoby kontaktujące się z klientami oraz silnie kojarzone z wizerunkiem firmy, które nie mogą pozwolić sobie na luźniejszy strój nawet przez jeden dzień. Ubierając się rano w piątek warto wziąć pod uwagę plany na ten dzień. Być może w naszej firmie luźny strój w piątek jest standardem, ale czy również w firmie klienta, z którym mamy na dzisiaj zaplanowane spotkanie? Ponadto, zawsze może wypaść nam nieplanowane zebranie, prezentacja przed zarządem czy wizyta gości w firmie. Dlatego warto, nawet w piątek, mieć w pracy żelazny zestaw formalnego stroju lub przynajmniej marynarkę, którą na takie spotkanie szybko założymy.

Po co więc „Casual Friday”?

Wprowadzenie takiego dnia wytchnienia dla pracowników niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest wzrost motywacji pracowników. Często buntują się oni przeciwko sztywnemu ubieraniu się, a świadomość luźniejszego stroju w piątek może złagodzić ten opór dając poczucie wolności. Szczególnie doceniają to młodzi pracownicy, którzy nie są przyzwyczajenie do formalnych reguł panujących w międzynarodowych korporacjach. Dla nich garnitur dotychczas kojarzył się z egzaminem, a nie codziennym strojem. Ponadto, atmosfera weekendowa towarzysząca luźniejszemu wyglądowi, daje pracownikom okazję do poznania się od bardziej prywatnej, mniej sformalizowanej strony, poprawiając ogólne relacje, co jednoznacznie przekłada się na efektywność pracy. Dla części pracowników na pewno też ma znaczenie, że pracują w nowoczesnej firmie, wprowadzającej do kultury organizacji zachodnie zwyczaje. Są też pracownicy, którzy – oprócz wyżej wymienionych korzyści zrzucenia z siebie formalnych strojów – czują, że ich potrzeby są dostrzegane przez zarząd.

Artykuł Doroty Szcześniak-Kosiorek opublikowany został w miesięczniku Sekretariat

Chcesz dowiedzieć się jak ubierać się do pracy, jakim typem kolorystycznym jesteś i poznać swoją paletę barw? Przyjdź na warsztaty stylu lub umów się na indywidualne konsultacje.

 

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.